Bez kategorii

Cięcie i gięcie blach Katowice – Cięcie laserem

Cięcie laserem – szybkie oraz wydajne!

Cięcie laserem to nadzwyczaj nowoczesna technika obróbki. Opiera się ona na cięciu artykułu przy użyciu lasera.

Laser emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła zauważalnego, podczerwieni bądź ultrafioletu o dużym skupieniu mocy na małym obszarze. Sprawia to, iż obszar towaru, na który pada wiązka, poddaje się błyskawicznemu stopieniu.
Laserem można z powodzeniem ciąć metal, plastik, stal, drewno, aluminium, plexi, papier, szkło, tekstylia lub produkty ceramiczne.

Zalety cięcia laserowego

Laser jest używany w wielu sferach nauki a także techniki, zasadniczo ze względu na bardzo wysoką dokładność oraz efektywość cięcia.

Odpowiednio zaprogramowany laser bez kłopotu wycina drobne, jak
i duże elementy, także te o najbardziej zaawansowanych konturach. Cięcie laserem zdoła być odmierzone co do milimetra – dzięki temu występują nieznaczne straty materiału. Wycięte kontury nie mają potrzeby być poddawane dalszej obróbce, gdyż cięcie laserowe pozostawia równe i gładkie krawędzie. Także sam sprzęt jest niezwykle ekonomiczny – nie wymaga bowiem wymiany fragmentu przycinającego, który się nie eksploatuje oraz nie tępi. Jeżeli chodzi o wady główne to dość znaczny wydatek zakupu samej maszyny oraz bariera co do grubości ciętego towaru.

Lasery przemysłowe

Wyróżniamy sporo rodzajów laserów, dzięki czemu zdołamy wybrać ten najlepiej przystosowany do potrzeb. Lasery różnią się między innymi mocą emitowanej wiązki lasera.
Aby ciąć metal, w urządzeniach do cięcia laserowego potrzebne jest zastosowanie tzw. gazu technicznego jak azot, argon lub tlen. Jego zadaniem jest przyspieszanie cięcia oraz wydmuchiwanie stopionego produktu.
Najbardziej słynny laser gazowy to na przykład laser helowo-neonowy. Emituje on światło zielone i również czerwone, tudzież używa się go najczęściej w przemyśle, geodezji lub holografii. Laserem gazowym jest również laser CO2, który cechuje się dużą mocą. Wykorzystuje się go do obróbki produktów, przeprowadzania badań fizycznych a także pomiarowych lub telekomunikacji.

Choć cięcie laserowe używane jest przeważnie w dużych przedsiębiorstwach i warsztatach produkcyjnych, osoby prywatne również mogą z niego skorzystać. Wystarczy wyszukać organizację w swojej okolicy, specjalizującą się w tego typu usługach. Bez problemu znajdziemy je
w Internecie, wpisując w wyszukiwarkę frazy tego typu jak: „cięcie laserem” bądź „cięcie laserem Katowice”.

Zobacz także:
cięcie laserem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *